10/20/19

Music played for: 10/20/2019

12:00am PROGRAM: Through the Night with Peter Van De Graaff
/Playlist: https://radionetwork.wfmt.com/programs/beethoven-network/#gallery-image/0
:

12:00 AM
Caroso, Fabrizio:Laura soave

Paul O’Dette, l
Hyperion-CDA-66228
Run Time:05:17

– – –

12:05 AM
Campioni, Carlo Antonio:Trio Sonata in g, Op 4/2

MSR Classics-MS-1622
Run Time:12:57

– – –

12:18 AM
Molinaro, Simone:”Saltarello de predetto ballo”

Paul O’Dette, l
Hyperion-CDA-66228
Run Time:01:44

– – –

12:19 AM
Strauss, Richard:”Schlagobers,” Op. 70
Act I
Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Hiroshi Wakasugi, conductor
MHS-514507-L
Run Time:35:12

– – –

12:55 AM
Adam, Adolphe-Charles:”Giselle”
Act 2: “Apparition de Giselle”
London Sym Orch, Michael Tilson Thomas
Sony-SK-42450
Run Time:01:33

– – –

1:00 AM
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

1:00 AM

Gabrieli, Giovanni:”Canzon Duodecimi Toni á 10″

EMI/Ang-CDM7-63141-2
Run Time:05:20

– – –

1:05 AM

Frescobaldi, Girolamo:Four Canzons
Richard Burgin
E. Power Biggs, harpsichord, o
Sony-MHK-62353
Run Time:10:15

– – –

1:15 AM

Massaino, Tiburtio:”Canzon XXXIII per otto tromboni”

Teldec-90856-2
Run Time:04:20

– – –

1:19 AM

Bartolino, Orindio:Canzon trigesima a 8
Los Angeles Philharmonic Brass
AVanguardt-AV-1007
Run Time:01:45

– – –

1:21 AM

Grieg, Edvard:Symphonic Dances, Op. 64
Dallas Symphony Orchestra, Eduardo Mata, conductor
Pro Arte-CDD-477
Run Time:33:03

– – –

1:54 AM

Grieg, Edvard:”Haugtussa,” Op. 67
No. 6, “Killingdans”

Anne Sofie von Otter, mezzo-sopranoDG-437521-2
Run Time:01:41

– – –

2:00 AM
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2:00 AM

Schubert, Franz:”Die Winterreise,” D 911
No. 5, “Der Lindenbaum”

Idil Biret, piano, p
Price-Less-D-13426
Run Time:05:10

– – –

2:05 AM

Schubert, Franz:Symphony No. 3 in D, D. 200
Cologne Radio Symphony Orchestra, Günter Wand, conductor
RCA-60098-2-RG
Run Time:24:36

– – –

2:29 AM

Holborne, Antony:Galliard

CBS-MK-45792
Run Time:01:56

– – –

2:31 AM

Bartók, Béla:Piano Concerto No. 3
Czech Philharmonic Orchestra, Jirí Belohlávek, conductor
Boris Krajny, piano, p
Stradivari-SCD-6068
Run Time:23:47

– – –

2:55 AM

Sumarte, Richard:The Buildings

John Mark Rozendaal, viga
Centaur-CRC-2920
Run Time:01:25

– – –

3:00 AM
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

3:00 AM

Mendelssohn, Felix:String Quartet, Op 81 (Andante, Scherzo, Capriccio & Fugue)
“Fugue”
Pacifica Quartet
Cedille-CDR-90000082 (3)
Run Time:05:20

– – –

3:05 AM

Bach, Johann Sebastian:Solo Violin Sonata No. 3 in C, BWV 1005

Mark Kaplan, violin, v
Mitch Miller Music-MMM-14630-2 (2)
Run Time:20:28

– – –

3:25 AM

Bach/Saint-Saëns:Bourree (fr Unaccompanied Violin Sonata No. 2)

Stephen Hough, piano, p
Virgin-59304-2
Run Time:02:53

– – –

3:28 AM

Moszkowski, Moritz:Etudes, Op 72
#11 in A-Flat

Vladimir Horowitz, piano, p
CBS-MK-42305
Run Time:01:28

– – –

3:30 AM

Horowitz, Vladimir:”Carmen” Variations

Vladimir Horowitz, piano, p
CBS-MK-42305
Run Time:03:45

– – –

3:33 AM

Gould, Morton:”Show Piece for Orchestra” (1954)
Albany Sym Orch, David Alan Miller
Albany-TROY-300
Run Time:20:22

– – –

3:54 AM

Colnot, Cliff:Fanfare (1984)
Chicago Brass Quintet
Delos-DE-1022
Run Time:01:53

– – –

4:00 AM
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

4:00 AM

Bridge, Frank:Song, “A Dead Violet”

Roger Vignoles, piano, p
Hyperion-CDA-67181/2 (2)
Run Time:02:56

– – –

4:02 AM

Bridge, Frank:Song, “Dawn and Evening”

Roger Vignoles, piano, p
Hyperion-CDA-67181/2 (2)
Run Time:01:56

– – –

4:04 AM

Bridge, Frank:”Enter Spring” (Rhapsody)
Royal Liverpool Phil, Charles Groves
EMI/Ang-CDM5-66855-2
Run Time:21:22

– – –

4:26 AM

Anonymous 13th century, English:Sumer is Icumen In
Grayston Ives
, t
EMI/Ang-CDQ7-55093-2
Run Time:01:38

– – –

4:27 AM

Bridge, Frank:”Summer”
Bournemouth Sinfonietta, Norman Del Mar
Chandos-CHAN-8373
Run Time:10:35

– – –

4:38 AM

Barber, Samuel:”Knoxville: Summer of 1915,” Op. 24
Orchestra of St Luke’s, David Zinman, conductor
Dawn Upshaw, soprano, s
Nonesuch-79187-2
Run Time:15:20

– – –

4:53 AM

Bozza, Eugene:Three Pieces for Flute & Guitar
#3

Susan Hoeppner, f
Marquis-ERAD-147
Run Time:01:26

– – –

5:00am PROGRAM: Sunday Baroque
/For more – http://www.sundaybaroque.org
Program:

5:00am – First Hour

Giovanni Battista Fontana (1571-1630), Sonata XV, Il Giardino Armonico (Harmonic Garden), Teldec 82536, VIAGGIO MUSICALE: ITALIAN MUSIC OF THE 17TH CENTURY

Carlo Arrigoni (1697-1744), Sonata a mandolino e basso continuo, Tragicomedia, Paul O’Dette – mandolin, Harmonia Mundi 907294, CAPRITIO: INSTRUMENTAL MUSIC FROM 17TH C. ITALY

George Frideric Handel (1685-1759), Coronation Anthem HWV258: Zadok the Priest, The Sixteen, Harry Christophers, CORO 16066, HANDEL CORONATION ANTHEMS

George Frideric Handel (1685-1759), March from Scipione Vauxhall Airs, Tafelmusik Baroque Orchestra, Jeanne Lamon, Crispian Steele Perkins – natural trumpet, Sony 53365, MUSIC FOR TRUMPET & ORCHESTRA

Thomas Augustine Arne (1710-1778), Harpsichord Concerto #5 in g, Parley of Instruments Baroque Orchestra, Paul Nicholson, Paul Nicholson – harpsichord, Hyperion 66509, ENGLISH ORPHEUS VOL.7: THOMAS ARNE SIX FAVOURITE CONCERTOS

Michel de la Barre (c.1675-1745), Suite #4 in g, Nancy Hadden – flute, Catherine Wi, ASV 181, MICHEL DE LA BARRE FLUTE SUITES

6:00am – Second Hour

Traditional Scots, Traditional Scots Tunes: The Gordon / My Lame Leg, Tullymet Hall / Lord Saltoun, Musica Pacifica Baroque Ensemble, Solimar 101, DANCING IN THE ISLES

Johan Helmich Roman (1694-1758), Drottningholm Suite, Dallas Symphony Brass, Richard Giangiulio – trumpet, Crystal 234, MUSIC FOR CEREMONY AND CELEBRATION

Santiago de Murcia (1673-1739), Zarambeques o Muecas, Chatham Baroque, Dorian 90263, SOL Y SOMBRA

Peter Hellendaal (1721-1799), Concerto #5 in D op. 3, European Community Baroque Orchestra, Roy Goodman – director & violin, Channel Classics 3492, PIETER HELLENDAAL: 6 CONCERTI GROSSI

Francois Couperin (1668-1733), Second Ordre: L’Espagnole: Sonade, Sarabande, Gigue, Gavotte, & Passacaille, Juilliard Baroque, Naxos 573347/48, FRANCOIS COUPERIN LES NATIONS

7:00am PROGRAM: Day1
/http://www.day1.org/
Program:

7:30am PROGRAM: First United Methodist Church Fort Worth
/for more – http://www.fumcfortworth.org/
Program:

8:01am Bach, Wilhelm Friedemann: Suite in g (BWV 1070)
Lamon, Jeanne/Tafelmusik
Nediger, Charlotte, harpsichor
Sony Classical: 62720

8:21am Crecquillon, Thomas: Pater Peccavi
Philips, Peter/Tallis Scholars
Gimell: CDGIM 201

8:30am PROGRAM: Wilshire Baptist Church
/for more – http://www.wilshirebc.org/
Program:

9:00am Lotti, Antonio: Oboe Concerto in A
/I Musici
Holliger, Heinz, oboe
Philips: 420189

9:15am Horwood, William: Gaude Flore virginali
Darlington, Stephen/Choir of Christ Church Cathedral, Oxford
AVIE: AV2359

9:30am PROGRAM: Lovers Lane United Methodist Church
/for more information – http://www.llumc.org/
Program:

10:00am PROGRAM: Pastoral Reflections
/http://www.pastoralreflectionsinstitute.com/
Program:

10:30am FESTA, C.: Super flumina Babylonis
van Nevel, Paul/Huelgas Ensemble
Sony Classical: 53116

10:37am Saint-Georges, Joseph Bologne Chevalier de: Violin Concerto in C Op 5/1
Muller-Bruhl, Helmut/Cologne Chamber Orchestra
Nishizaki, Takako, violin
Naxos: 555040

11:00am PROGRAM: Preston Hollow Presbyterian Church (Live)
/more information at – http://www.phpc.org/
Program:

12:00pm PROGRAM: Sunday Baroque
/For more – http://www.sundaybaroque.org
Program:

12Noon – Third Hour

Giovanni Antonio Pandolfi (c.1630-c.1669), Sonata Quinta op.4 LA STELLA, Mark Fewer – violin, Myron Lutzke – cello, Kenneth Slowik – harpsichord, Friends of Music, FoM 36-802, PANDOLFI THE VIOLIN SONATAS OF 1660

Georg Philipp Telemann (1681-1767), Concerto in D for Trumpet, Violin & Strings TWV53:D5, Rebel, Jorg-Michael Schwarz – solo violin, David Kjar – natural trumpet, Karen Marie Marmer – violin, John Moran – cello, Bridge Records 9421, G.P. TELEMANN DOUBLE CONCERTI FOR WINDS & STRINGS

Georg Muffat (1653-1704), Concerto Grosso #12: Lucky Stars-Ciacona Propitia Sydera, Musica Aeterna, Peter Zajicek, Naxos 555743, GEORG MUFFAT NOBILIS JUVENTUS SUITES & CONCERTOS

Sebastian Duron (1660-1716), A batallar estrellas (battle stars), Al Ayre Español, Eduardo Lopez Banzo, Harmonia Mundi, HMI987053, AL AYRE ESPANOL A BATALLAR ESTRELLAS (TO BATTLE STARS)

Antonio Vivaldi (1678-1741), Concerto in g for strings RV157, Harmonie Universelle, Accent, ACC 24266, LA PORTA DELLE MUSE

Walter LAMBE (1450/51-c.1499), Stella Caeli, The Hilliard Ensemble, ECM New Series 2408, TRANSEAMUS: ENGLISH CAROLS AND MOTETS

1:00pm – Fourth Hour

Christopher Tye (1505-1573), In Nomine XII – Gloria Tibi Trinitas
Adriano Banchieri (c.1569-1634), Concerto Primo: la battaglia
Orlando de Lasso (c.1532/30-1594), Ola, o che bon eccho, Empire Brass, Telarc 80553, THE GLORY OF GABRIELI – ANTIPHONAL MUSIC FOR BRASS CHOIRS

Thomas Weelkes (1576-1623), Anthem: O Lord how joyful is the King, Concordia & King’s Singers, Signum 61, 1605: TREASON & DISCHORD – WILLIAM BYRD AND THE GUNPOWDER PLOT

John Playford (1623-1686), Old Simon the King, David Douglass – violin, Paul O’Dette – lute, Andrew Lawrence King – harp, Harmonia Mundi 907186, APOLLO’S BANQUET

Johann Sebastian Bach (1685-1750), Orchestral Suite #4 in D BWV1069, Cafe Zimmermann, Alpha 181, JOHANN SEBASTIAN BACH CONCERTS AVEC PLUSIEURS INSTRUMENTS – VI

George Frideric Handel (1685-1759), Concerto Grosso #10 in d op. 6 HWV328, I Musici de Montreal, Yuli Turovsky, Chandos 9004, HANDEL CONCERTI GROSSI OP.6

2:00pm Webber, Andrew Lloyd: Music of the Night – Phantom of the Opera
Williams, John/Boston Pops Orchestra
Sony Classical: 45567

2:04pm Ives, Charles: Symphony No.4-III: Fugue
Tilson Thomas, Michael/San Francisco Symphony
RCA: 637032

2:15pm Mozart, Wolfgang Amadeus: Symphony #38 “Prague” in D (K 504)
Pesek, Libor/Prague Chamber Orchestra
Supraphon: 110621

2:44pm Dvorak, Antonin: Symphony #1 in c: 2. Adagio Molto
Gunzenhauser, Stephen/Slovak Philharmonic Orchestra
Naxos: 550266

3:00pm Tchaikovsky, Peter: Forgive Me, Heavenly Creature
Osadchy, Eugene, cello
Markina, Anastasia, piano
Bolo Classique: 8010

3:00pm Vivaldi, Antonio: Trio in g – 2.
/Pipe Dreams
Pope, Anna-flute
Ruffer, Nancy-flute
Crayford, Helen-piano
Guild: 7390

3:00pm Beethoven, Ludwig van: Romance #2 for Violin in F (Op 50)
Rostropovich, Mstislav/London Symphony Orchestra
Vengerov, Maxim, violin
Angel/EMI: 36403

3:14pm Suppe, Franz von: Morning, Noon, and Night in Vienna (Overture)
Paray, Paul/Detroit Symphony Orchestra
Mercury: 434309

3:22pm Bach, Johann Sebastian: Brandenburg Concerto #1 in F (BWV 1046)
Goebel, Reinhard/Musica Antiqua Koln
Archiv: 423116

3:45pm Kaska, Kevin: The Lake Isle of Innisfree (for RVW)
Wilson, Allan/Royal Scottish National Orchestra
Denouement: 1009

4:00pm Anonymous/Traditional: Il Ballerino (Balletto)
/London Early Music Group
Nonesuch: 79029

4:00pm Castelnuovo-Tedesco, Mario: Sea Murmurs
Shelley, Alexander/Royal Stockholm Philharmonic Orchestra
Hope, Daniel, violin
Deutsche Grammophon:

4:00pm Haydn, Franz Joseph: Horn Concerto #1 in D (Hob. VIId: 3)
Hogwood, Christopher/Academy of Ancient Music
Brown, Timothy, horn
L’Oiseau: 417610

4:21pm Bernstein, Leonard: Candide – Overture
Williams, John/Boston Pops Orchestra
Philips: 400071

4:26pm Liszt, Franz: Festive Sounds
Masur, Kurt/Gewandhaus Orchestra Leipzig
Angel/EMI: 68598

4:48pm Corelli, Arcangelo: Concerto Grosso # 5 in B-Flat Op 6/5
Scimone, Claudio/I Solisti Veneti
Erato: 88080

5:00pm Handel, George Frideric: Berenice: Minuet
Leppard, Raymond/English Chamber Orchestra
CBS: 44650

5:00pm Bartok, Bela: Romanian Dances 4. Andante
Ben-Dor, Gisele/Sofia Soloists
Centaur: 2239

5:00pm Chopin, Frédéric: Grande Valse Brillante in E-flat (Op. 18/1)
Lang Lang, piano
Sony: 489602

5:06pm Mozart, Wolfgang Amadeus: Flute Quartet #4 in A (K 298)
/Boston Symphony Chamber Players
Boston Symphony: T 0601

5:22pm Ives, Charles: Symphony #3
Marriner, Sir Neville/Academy of St. Martin-in-the-Fields
Argo: 417818-2

5:48pm Bach, Johann Sebastian: Italian Concerto in F BWV 971.
Schiff, Andras, piano
London: 433313

6:01pm SCHEIDT: Galliard XXV (Ludi Musici)
/Les Sacqueboutiers
Naive: V 9996

6:01pm TSINTSADSE: Miniatures for Violin and Orch.: 5. Tzin Tzkaco
Batiashvili, Lisa/Georgian Chamber Orchestra
Batiashvili, Lisa, violin
Sony Classical: 334002

6:00pm Wagner, Richard: Gotterdammerung: Dawn and Siegfried’s Rhine Journey
Mehta, Zubin/New York Philharmonic
CBS: 44657

6:17pm Bach, Johann Christian: Sinfonia in E-Flat Op 9/2
Montgomery, Kenneth/Bournemouth Sinfonietta
Pinnock, Trevor, harpsichord
Angel/EMI: 65733

6:31pm Ravel, Maurice: Bolero
Haitink, Bernard/Royal Concertgebouw Orchestra
Philips: 416495

6:50pm Vivaldi, Antonio: Concerto for 2 cellos in g (RV 531)
Antonini, Giovanni/Il Giardino Armonico
Coin, Christophe, cello
Beschi, Paolo, cello
Teldec: 94552

7:00pm Barrios, Augustin (Mangore): Minuet in A
McFadden, Jeffrey, guitar
Naxos: 557807

7:00pm Holst, Gustav: First Suite in E-flat (Op 28) for military band – 3. March
Corporon, Eugene Migliaro/North Texas Wind Symphony
GIA Music: 490

7:00pm Brahms, Johannes: Piano Concerto #2 in B-flat, Op. 83 2. Allegro appassionato
Nelsons, Andris/Vienna Philharmonic
Grimaud, Helene, piano
Deutsche Grammophon: B0019046

7:14pm Beethoven, Ludwig van: Coriolan Overture (Op 62)
Ashkenazy, Vladimir/Philharmonia Orchestra
London: 411941

7:23pm Tchaikovsky, Peter: Swan Lake (Op 20) – Suite
Williams, Richard/London Symphony Orchestra
MCA: 25207

7:48pm Telemann, Georg Phillip: Tafelmusik I: Quartet #1 in G
Goebel, Reinhard/Musica Antiqua Koln
Archiv: 427619

8:00pm Schumann, Robert: Fantasiestuecke Op. 12 1. Des Abends
Yang, Joyce, piano
Avie: 2261

8:00pm Byrd, William: Callino Casturame
/Boulder Brass
Dorian: 93204

8:00pm PROGRAM: Sounds Choral
/http://wwfm.org/programs/
Program:

9:00pm PROGRAM: Millennium of Music
/http://www.millenniumofmusic.com/index.php/playlists/
Program:

10:00pm PROGRAM: Pipedreams
/listings at http://pipedreams.publicradio.org/
Program: